Data aktualizacji: 8 czerwca 2023

Czy warto zapisać dziecko na programowanie dla przedszkolaków?

Z pewnością udało Ci się już nieraz usłyszeć o różnego rodzaju osobach wygrywających konkursy, olimpiady oraz inne zawody w młodym wieku. Jednak w czym tkwi ich sekret? Najczęściej zaczynali naukę danej dziedziny już w czasie dzieciństwa, dzięki czemu mieli wystarczająco wiele czasu na podszkolenie swoich umiejętności. Ty także możesz postarać się o to dla swojego malucha.

Czy programowanie dla przedszkolaków przynosi efekty?

Z całą pewnością dzieci w wieku przedszkolnym mogą zaczynać naukę programowania i opanować naprawdę wiele. Są już w stanie zrozumieć na tyle dużo, żeby zapamiętać nauczane informacje i wykorzystać je w przyszłości. Należy jednak zauważyć, że tego typu zajęcia dotyczą raczej podstaw programowania. Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym okazują się coraz popularniejsze w Polsce oraz na świecie.

Trzeba przyznać, że nauka programowania w tak młodym wieku przynosi naprawdę ogromne efekty w przyszłości. Dzięki temu maluch zdoła się nauczyć szybciej zaawansowanego programowania gdy dorośnie, a przy tym ta wiedza będzie dobrze ugruntowana na lata dzięki szkoleniu z dobrym nauczycielem. Dodatkowo, tak wczesne opanowanie programowania da przedszkolakowi sporo czasu na rozwijanie swoich zdolności, a co za tym idzie, jego umiejętności będą na znacznie wyższym poziomie niż u rówieśników. Z pewnością poczujesz dumę widząc jak Twój maluch wyróżnia się na tle innych dzieci. Programowanie dla przedszkolaków jest więc dobrym wyborem.

Poza tym nie martw się o to, że to może być za trudne dla Twojej pociechy. Już 3-latek jest w stanie opanować podstawy algorytmiki potrzebne do programowania. To właśnie rola nauczycieli programowania, żeby pokazać w zrozumiały sposób dziecku jak należy programować, nieważne czy to 3-latek czy 5-latek. To zwykła umiejętność, której Twój maluch zdoła nauczyć się w efektywny sposób. Wystarczy tylko dać mu taką możliwość oraz oczywiście zdecydować się na dobrej jakości zajęcia programowania dla przedszkolaków.

Istnieją nawet specjalne języki stosowane w nauce dzieci programowania, które są naprawdę proste - można wręcz powiedzieć, że przypominają układanki logiczne. Zajęcia z programowania dla dzieci przedszkolnych często je wykorzystują. Z ich pomocą maluch nauczy się jak rozumieć oraz tworzyć podstawowe algorytmy. Przykładem jest tu choćby Scratch, służący do nauki programowania dla dzieci. Co ciekawe, został zaprojektowany przez pomysłodawcę jednej z serii klocków LEGO, czyli Mitchela Resnicka. To prosty język umożliwiający uzyskanie w krótkim czasie widocznych efektów graficznych, dzięki czemu okazuje się to niezwykle satysfakcjonujące dla najmłodszych.

Jakie korzyści przynosi programowanie dla przedszkolaka?

Istnieje wiele zalet związanych z nauką programowania od wczesnego wieku. Korzyści o jakich warto wspomnieć to:

  • Rozwój inteligencji oraz wyobraźni – programowanie to typowo umysłowa dziedzina, która wymaga od dziecka kojarzenia różnych faktów, a także wyobrażenia sobie konkretnych procesów. Maluch zacznie coraz sprawniej wyobrażać sobie co dzieje się pod powierzchnią danego programu czy też konkretnego algorytmu. W ten sposób zdoła poprawić swoją kreatywność. Przyda się to zarówno w czasie nauki szkolnej, jak i dorosłego życia. Wraz z nauką ulega poprawie również inteligencja malucha, ponieważ nauka programowania stymuluje jej wzrost. Programowanie dla 3-latka zapewnia więc konkretne korzyści. Dodatkowo dziecko zapozna się z ogólną wiedzą na temat informatyki, logiki, matematyki, itp.
  • Poprawa logicznego myślenia – algorytmy używane w programowaniu (tzn. sposób w jaki ma działać program - krok po kroku) wymagają znajomości przyczyny oraz skutku. Dziecko zacznie dzięki temu myśleć w logiczny oraz uporządkowany sposób. Jest to szczególnie istotne jeśli chodzi o naukę matematyki w szkole, co przez wiele dzieci uważane jest za trudne. Dalsze zgłębianie wiedzy okaże się znacznie łatwiejsze, co sprawia, że wielu rodziców uznaje za rozsądne zajęcia objaśniające programowanie dla 5-latka. Do tego też dziecko zdoła szybciej rozwiązywać swoje codzienne kłopoty, ponieważ użyje w życiu codziennym zasad logiki poznanej na zajęciach. Bez problemu odkryje jaka jest przyczyna, a także jak zaradzić danemu problemowi.
Programowanie dla przedszkolaków
Nauka programowania w tak młodym wieku pozwala rozwinąć cechy, które przydają się zarówno w czasie nauki szkolnej jak i później, gdy szuka się swojej pierwszej pracy.
  • Zwiększenie cierpliwości – programowanie podobnie jak inne dziedziny wymaga sporej dozy cierpliwości. Z początku przy prostych programach nie jest to aż tak zauważalne. Jednak z czasem jest to coraz bardziej wymagane, a więc dziecko się dostosowuje i zaczyna uczyć się cierpliwości w coraz większym stopniu. To naprawdę ważna cecha, która zaprocentuje w przyszłości. Zastanów się jak często cierpliwość przydaje się Tobie, żeby zrozumieć dlaczego to tak ważne dla Twojego malca.
  • Znaczne ułatwienie nauki w szkole – ze względu na przyśpieszony rozwój inteligencji, kreatywności oraz cierpliwości, dalsza nauka w szkole okaże się znacznie prostsza, a przez to przyjemniejsza. Wiedza przekazywana w czasie lekcji zostanie więc skuteczniej przyswojona przez dziecko. Dzięki temu zdoła uzyskać lepsze oceny, a to często dla rodziców powód do dumy. Ponadto, w przyszłości z pewnością pomoże to dostać się do wymarzonej szkoły oraz uczelni.
  • Przystępniejszy start w dorosłość – zdobywanie wiedzy dotyczącej programowania oraz szeroko pojętej informatyki już od najmłodszych lat zaprocentuje na start dorosłego życia. To szczególnie ważne w przypadku szukania swojej pierwszej pracy. Ta wiedza oraz zdolności będą solidnie ugruntowane, co doceni praktycznie każdy pracodawca. Nie bez powodu programowanie dla 4-latka cieszy się coraz większą popularnością.

Jak dzieci traktują naukę programowania?

Część rodziców może obawiać się czy tego typu nauka jest odpowiednia dla dziecka w wieku przedszkolnym. Jednak nie trzeba się o to martwić. Materiał jest nauczany w atrakcyjny dla malucha sposób. Programowanie dla dzieci w wieku przedszkolnym okazuje się więc być bardzo ciekawe - często przyjmuje postać gier lub zabaw. Można mieć dzięki temu pewność, że dziecko zdoła się wiele nauczyć, a przy tym będzie z tego naprawdę ucieszone. Dzieci uczęszczają na tego typu zajęcia w czasie wakacji albo roku szkolnego. Warto więc się zastanowić nad tym, które rozwiązanie będzie lepsze dla Twojego malucha.

Należy zaznaczyć, że samo programowanie może być bardzo przyjemne dla przedszkolaków. Dzieci w tym wieku mają możliwość tworzenia swoich własnych programów, co sprawia im ogromną radość. Co ciekawe, umiejętność posługiwania się algorytmami może być również wykorzystana w różnych grach, na przykład w popularnej grze wśród najmłodszych: Minecraft. Programowanie dla 6-latka i dzieci w podobnym wieku to nie tylko forma nauki, ale także świetna zabawa, zwłaszcza jeśli jest związana z grami.

Jeśli chcesz dodatkowo wspomóc starania swojego dziecka w nauce programowania, możesz pomóc mu rozwijać logiczne myślenie dzięki rozmaitym zabawom. Wbrew pozorom, wspólna gra może nauczyć czegoś nowego również rodzica, jednocześnie spędzając radosny czas ze swoim dzieckiem, a to przecież coś naprawdę cennego.

Podsumowanie

Zapoznanie dzieci z programowaniem to świetny pomysł. Zajęcia z programowania dla najmłodszych mają wiele korzyści, nie tylko w kontekście nauki, ale także jako możliwość integracji z rówieśnikami. Poprzez różnorodne zabawy i aktywności, dzieci nie tylko rozwijają się, ale także mają okazję spędzić czas w przyjemnej atmosferze, zdobywając jednocześnie umiejętności społeczne. Taka nauka może stać się dla nich fascynującą przygodą.

Oczywiście, ważny jest również rozwój umiejętności i wiedzy. W programowaniu kluczowe nie jest jedynie zapoznanie się z konkretnymi technologiami, ale przede wszystkim opanowanie algorytmicznego sposobu myślenia. Dzięki temu w przyszłości dziecku będzie znacznie łatwiej rozwinąć umiejętność programowania na wyższym poziomie. Ponadto, jak już wspomniano, umiejętność algorytmicznego podejścia do rozwiązywania problemów ma zastosowanie także w innych dziedzinach, na przykład w matematyce. Dodatkowo, rozwój innych cech, takich jak cierpliwość, inteligencja czy wyobraźnia, jest niezwykle wartościowy i przydatny. Dlatego zachęcamy wszystkich rodziców i opiekunów do eksplorowania możliwości nauki programowania dla najmłodszych, aby zobaczyć jak wielką radość i potencjał może przynieść taka przygoda w życiu ich dzieci.

Jak oceniasz ten artykuł?

Przykro nam 🙁 , że ten wpis nie był dla Ciebie wystarczająco przydatny!

Będziemy wdzięczni jeżeli napiszesz co moglibyśmy poprawić.

Najnowsze wpisy

Wyszukiwanie Google - wyszukiwanie informacji w Internecie krok po kroku

Przeczytaj >>

Jak sprawdzić komputer przed maturą z informatyki?

Przeczytaj >>

Czy warto zapisać dziecko na programowanie dla przedszkolaków?

Przeczytaj >>

Pierwszy krok ku karierze, czyli jaką wiedzę potrzebuję, aby zacząć pracę w IT jako programista?

Przeczytaj >>

Czy można zostać programistą bez studiów informatycznych?

Przeczytaj >>

JESTEŚ AMBITNY?

Dołącz do nas jeszcze dziś i rozwijaj się w swojej ulubionej dziedzinie we współpracy z nauczycielami, którzy są autorami artykułów na naszym blogu!
POZNAJ OFERTĘ KUrSÓW
© Ambitni Szkoła Informatyki 011111100101(2) | jesteś niemal gotowy!
crossmenu