Data aktualizacji: 17 czerwca 2023

Pierwszy krok ku karierze, czyli jaką wiedzę potrzebuję, aby zacząć pracę w IT jako programista?

Rzadko w internecie dobrze opisane są podstawy, które są potrzebne do rozpoczęcia pracy jako programista w IT. Związane jest to między innymi z wielkością branży, w której jest wiele specjalizacji oraz podspecjalizacji, charakteryzujących się dużymi odmiennościami - w skład IT wchodzi jednocześnie np. projektowanie interfejsów (UI Designer), tworzenie aplikacji (programista) oraz testowanie przed jej wdrożeniem (tester). Z pomocą tego artykułu dowiesz się jak zacząć karierę w IT jako programista.

Jakie wymagania są stawiane w pracy programisty?

Opisane poniżej podpunkty są istotne, odpowiadają na pytanie: jak zacząć karierę w IT na stanowisku programisty. Nie jest potrzebne opanowanie ich do perfekcji, często wystarczą odpowiednie podstawy, które zaprezentujesz z pomocą dobrego portfolio. To istotna kwestia o której powinien pamiętać każdy aspirujący pracownik IT. Wymagania stawiane przed aspirującym programistą tylko na pozór wydają się skomplikowane. Istotne aspekty to:

Język programowania – to oczywisty wymóg dla pracy programisty. W ramach języka programowania potrzebujesz zapoznania się nie tylko z jego zasadami, ale też podstawowymi algorytmami z danej dziedziny w sposób praktyczny. Dla przykładu jeśli pragniesz zajmować się szyfrowaniem, musisz zrozumieć, jak działają podstawowe szyfry, z kolei przy tworzeniu gier należy wiedzieć, w jaki sposób działa silnik gry na pętli głównej (pętli gry).

Popularne języki programowania aktualnie to: Java, Python, C#, C++, Javascript, a także PHP (wraz z HTML i CSS, które nie są językami programowania). Konkretne języki sprawdzają się w różnych obszarach, także warto zastanowić się na jakim stanowisku oraz obszarze pragniesz się znaleźć jako pracownik IT. Wymagania potrafią być zróżnicowane, dlatego najlepiej jest wybrać konkretny cel i na nim się skupić. Zastanów się dobrze nad tym do czego dążysz.

Dodatkowo ważne jest by opanować programowanie obiektowe, w tym wszystkie pojęcia z nim związane, bo w obecnych czasach z reguły tworzy się aplikacje oparte o obiektowość. Mowa o aspektach takich jak obiekt, klasa, polimorfizm, dziedziczenie itp. To wszystko powinieneś móc wykorzystać praktycznie w ramach konkretnych projektów, które z pewnością dobrze umieścić w swoim portfolio.

Znajomość bibliotek i frameworków – warto na początkowym etapie kariery ustalić, które biblioteki czy frameworki są najbardziej istotne w konkretnej branży. Nie trzeba zapoznawać się z nimi wszystkimi, bo często wystarczy jedynie wybór tego najlepszego dla Ciebie. Dlatego ważne jest by wiedzieć w czym pragniesz się specjalizować, w czym pragniesz się specjalizować i znaleźć najlepsze biblioteki oraz frameworki wykorzystywane w tym obszarze.

Pracownik IT wymagania
Konkretna specjalizacja skupia się na korzystaniu z określonych frameworków oraz bibliotek. Zaznajomienie się z nimi zaprocentuje jako spory atut dla potencjalnego pracodawcy.

Przykładowo:

  • Java – Apache Commons, Guava, Caffeine.
  • C++ - QT, SFML, builder.
  • Python – shutil, NumPy, Pandas, Flask.
  • PHP – Guzzle, CSV, Glide, Carbon, DiDOM.

Z kolei gdy chodzi o biblioteki oraz frameworki podzielone według zastosowań to mowa o:

  • Strony WWW – Angular, React, Vue, jQuery, Google Fonts, Bootstrap, Grid & Reboot.
  • Programowanie gier – Silniki graficzne: Unreal Engine 4, Unity, Godot, CryEngine.
  • Nauka maszynowa – Theano, Caffe, NumPy, MXNet, SciPy, PyTorch.
  • Aplikacje mobilne – React Native, Flutter, Ionic.

Opanowanie systemu kontroli wersji GIT – jeśli tworzenie kodu ma przebiegać sprawnie i współpracować przy nim ma wielu ludzi, to konieczne jest wykorzystanie systemu kontroli wersji. Także to naprawdę istotne w przypadku pracy programisty. Wymagania większości firm wspominają o tej kwestii. Chodzi o wspólne działanie na kodzie programu, a przy tym wszelkich wprowadzonych zmian w projekcie. Git to system kontroli wersji, a GitHub to jeden z hostingów, na których można umieszczać repozytoria Git. Opanowanie tego systemu jest więc konieczne do pracy, niezależnie wielkości firmy w jakiej chcemy pracować, jak i branży w której będziemy się specjalizować.

Minimalna znajomość baz danych – praktycznie każdy program potrzebuje wykorzystania bazy danych. Niekiedy mowa jedynie o prostych plikach, które mają minimalne potrzeby, , jednak przy dużych aplikacjach rośnie zapotrzebowanie - wtedy do obsługi baz wykorzystuje się język SQL. Popularne systemy do obsługi aplikacji to między innymi: MySQL, Oracle, PostgreSQL. Znaczna część systemów bazodanowych wspiera również interfejsy graficzne.

Modelowanie UML (Unified Modeling Language) – to specjalny język rysunkowy, który jest wykorzystywany do opisywania struktury programu. Przedstawiać tu możemy ogólną architekturę aplikacji, kolejność zdarzeń w konkretnym procesie, różnego rodzaju wyjątki oraz specyficzne rozwiązania, a także wiele innych rzeczy w zakresie danego projektu. Nie musisz poznawać modelowania UML dokładnie według określonych specyfikacji, najważniejsze są tu podstawy. Okazują się one naprawdę użyteczne w pracy jako programista. Powinieneś wiedzieć do czego służą konkretne diagramy oraz inne elementy i nauczyć się je stosować w praktyce. Naprawdę szybko zdołasz to przyswoić, a pracodawca uzna to za duży atut.

Angielskijęzyk ten, choć nie służy bezpośrednio programowaniu, konieczny jest do poznawania świata IT, ze względu na dostępność wielu dokumentacji, poradników, bibliotek czy aplikacji wyłącznie w tym języku – tym samym znajomość języka otwiera nam furtkę do dalszej nauki. Należy więc co najmniej umieć czytać w tym języku, choć dla pracodawcy atrakcyjna jest też możliwość porozumiewania się z nim.

Umiejętności miękkie – Najważniejsze cechy, które powinien posiadać dobry pracownik, z perspektywy pracodawcy, to asertywność, umiejętność współpracy w zespole oraz pewien stopień pokory. Dzięki temu zdołasz szybko wdrożyć się w pracę i skutecznie współpracować z innymi ludźmi z zespołu.

Praca programista wymagania
Umiejętności miękkie, wbrew pozorom, okazują się istotne także w pracy programisty. Pozwalają bezkonfliktowo porozumiewać się z członkami zespołu oraz zwiększają pewność siebie w negocjacjach z szefem (np. o podwyżkę, awans lub premię).

Nie musisz się obawiać tylu wymagań. Wiele z tych dziedzin opanowuje się jednocześnie. Gdy działasz nad projektem ze znajomymi, to zapewne przy okazji nauczycie się w jaki sposób korzystać z systemu Git. Przy szukaniu rozwiązań swoich błędów w programie, czytasz angielską dokumentacje, jednocześnie szlifując język. Do tego przy tworzeniu projektów często konieczne jest wykorzystanie baz danych czy odpowiednich frameworków.

Najskuteczniej całą tę wiedzę zaprezentujesz za pomocą portfolio. Z jego pomocą zdołasz łatwo poprawić opinię potencjalnego pracodawcy na swój temat.

Czym jeszcze może zająć się specjalista IT?

Skoro czytasz ten artykuł, to z pewnością poszukujesz swojej drogi by zostać programistą, jednak warto wiedzieć, jakie jeszcze alternatywy są przed Tobą. Mowa o dziedzinach związanych z działaniem programu, potrzebnych do stworzenia końcowego produktu. Już minimalna wiedza na ich temat często okazuje się cenna w czasie pracy nad kodem. Umiejętności, jakie zdobędziesz w czasie nauki programowania, pozwolą na szybkie osiągnięcie progu potrzebnego do startu w obszarach opisanych poniżej. Tworzenie aplikacji składa się między innymi z:

  • Budowa aplikacji – w tym zawiera się pisanie programów lub stron internetowych za pomocą odpowiedniego języka, na czym skupia się ta praca. Programista musi dobrze opanować technologię, z której będzie korzystał. Warto wybierać język programowania dopasowany do Twoich dalszych celów zawodowych. Inne wymagania są przy tworzeniu stron internetowych, a inne przy pisaniu kodu gier.
  • Bazy danych oraz ich analizaw tej części tworzenia aplikacji wykorzystujemy języki bazodanowe, dzięki którym zdołasz działać na ogromnych ilościach informacji. Możesz je segregować, wyszukiwać, wstawiać odpowiednie warunki oraz robić wiele innych rzeczy. Mało który program może obejść się bez większej lub mniejszej bazy danych, więc specjalista odpowiedzialny za ten obszar jest niezwykle potrzebny w firmach informatycznych.
  • Testowanie aplikacji – również i w tym przypadku potrzebna jest wiedza dotycząca programowania, bo dzięki temu można znacznie łatwiej ocenić konkretne oprogramowanie pod kątem błędów. Osoby zajmujące się tą dziedziną znajdują wszelkiego rodzaju usterki w aplikacjach, które należy poprawić przed publikacją oprogramowania do użytku. Obecnie w wielu firmach jest duże zapotrzebowanie na testerów.

Część osób zaczynała od testowania aplikacji, zanim przeszła do zespołu programistów. Natomiast wielu programistów wolało zająć się testowaniem programów zamiast ich pisaniem. Jeśli ostatecznie zdecydujesz, że nie chcesz tworzyć kodu aplikacji, to zainteresuj się testowaniem programów lub bazami danych. Tam również zdołasz wykorzystać zdobyte umiejętności.

Wszystkie te dziedziny łączą się w pewien sposób. W trakcie tworzenia kodu każdy programista testuje poszczególne fragmenty programu, żeby sprawdzić ewentualne błędy. Analogicznie warto posiadać minimalną wiedzę na temat baz danych, jeśli pragniesz tworzyć programy obsługujące dane wielu użytkowników.

Wymagania w pracy programisty - podsumowanie

Wymagania stawiane programistom są jasno określone. Nie martw się tym czy zdołasz opanować je wszystkie. Nawet minimalna wiedza dotycząca konkretnych obszarów, będzie pozytywnie odbierana przez potencjalnego pracodawcę. Zamiast próbować opanować wszystko naraz, postaraj się skupić na jednym z wymogów. Gdy Twój poziom umiejętności osiągnie satysfakcjonujący poziom, warto zająć się kolejnymi z nich. Mowa tu o opanowaniu danej umiejętności na tyle, żeby możliwe było rozpoczęcie pracy nad autorskimi programami. Warto zapoznawać się z tymi umiejętnościami w podanej powyżej kolejności, ponieważ zdoła to usprawnić Twój proces nauki. Najważniejsze jest w tym przypadku zajęcie się podstawami, bo bardziej zaawansowaną wiedzę zdobędziesz w momencie tworzenia własnych projektów.

Jak oceniasz ten artykuł?

Przykro nam 🙁 , że ten wpis nie był dla Ciebie wystarczająco przydatny!

Będziemy wdzięczni jeżeli napiszesz co moglibyśmy poprawić.

Najnowsze wpisy

Jak sprawdzić komputer przed maturą z informatyki?

Przeczytaj >>

Czy warto zapisać dziecko na programowanie dla przedszkolaków?

Przeczytaj >>

Pierwszy krok ku karierze, czyli jaką wiedzę potrzebuję, aby zacząć pracę w IT jako programista?

Przeczytaj >>

Czy można zostać programistą bez studiów informatycznych?

Przeczytaj >>

Jak pomóc dziecku w nauce programowania? Poradnik dla rodziców

Przeczytaj >>

JESTEŚ AMBITNY?

Dołącz do nas jeszcze dziś i rozwijaj się w swojej ulubionej dziedzinie we współpracy z nauczycielami, którzy są autorami artykułów na naszym blogu!
POZNAJ OFERTĘ KUrSÓW
© Ambitni Szkoła Informatyki 011111100101(2) | jesteś niemal gotowy!
crossmenu