Data aktualizacji: 9 maja 2023

Jak sprawdzić komputer przed maturą z informatyki?

Każda osoba zdająca maturę z informatyki ma prawo (z którego jak najbardziej należy skorzystać) sprawdzić stanowisko, przy którym będzie zdawać egzamin. Najpóźniejszy termin sprawdzenia to jeden dzień roboczy przed maturą, a na samo sprawdzenie najczęściej trzeba umówić się z wyprzedzeniem. 

Nasuwa się zatem pytanie - co należy sprawdzić, żeby zapewnić sobie sprawne i bezproblemowe rozwiązanie matury?

 1. IDE, czyli środowisko programistyczne - w przypadku języka Python będzie to prawdopodobnie PyCharm. Stwórzmy nowy projekt, napiszmy prosty program a następnie go uruchommy. Wyłapiemy na tym od razu przeróżne błędy z licencjami, innymi wersjami, brakiem interpretera Pythona, itp. W przypadku języka C++/Javy proces kształtuje się analogicznie.
  W przypadku Pythona koniecznie musi być zainstalowany interpreter Pythona 3, w przypadku C++ co najmniej kompilator obsługujący standard C++11.
 2. Excel - oprócz standardowej weryfikacji, czy program w ogóle się uruchamia i pozwala nam stworzyć pusty skoroszyt, należy też sprawdzić, z jaką wersją Excela mamy do czynienia. Nowsze wersje wyposażone są domyślnie w inny kreator danych, który jest lepszy jeśli chodzi o interpretowanie pliku (np. odgadnięcie, jaki jest w nim separator danych). Niestety dane wrzucone zostaną do tabelki, która przyniesie nam więcej szkody niż pożytku.
  Jeżeli korzystamy ze starej wersji, nie ma problemu. W przypadku nowej wersji najlepiej włączyć możliwość korzystania ze starego kreatora. Łatwo zapamiętać co należy zrobić ciągiem “lewy górny, lewy dolny, lewy górny, lewy dolny”. Należy mianowicie wybrać opcję “plik” na górze wstążki, potem “opcje” na dole menu po lewej stronie, następnie “dane” na górze listy w nowo otwartym okienku i ostatecznie wybrać starszą wersję kreatora importu danych tekstowych w lewym dolnym rogu listy.
  Aby użyć nowo włączonego kreatora należy wybrać ze wstążki “dane”, następnie “dane zewnętrzne”, i w zakładce “starsze kreatory” wybrać “plik tekstowy (starsza wersja)".
  Warto jeszcze utworzyć tabelę przestawną, a następnie w zakładce “Analiza tabeli przestawnej” w “opcje” wyłączyć funkcję “generuj funkcję WeźDaneTabeli” - bez tego kroku tabele przestawne okażą się znacznie bardziej nieporęczne, a zostawienie tego na maturę może okazać się strzałem w stopę.
 3. Access - tutaj najlepiej zaimportować dane z dowolnej poprzedniej matury, wystarczą dwa pliki. Utwórzmy na nich relacje i stwórzmy przykładową kwerendę, zobaczmy jaki zwraca wynik. Warto też sprawdzić, czy działa nam funkcja agregująca “maksimum” - w razie problemów przeczytajcie ten wpis.
 4. Mysz, klawiatura, monitor, krzesło - może wydawać się to oczywiste, ale sprawdźmy koniecznie, czy poprawnie działają wszystkie przyciski/czy ich nie brakuje, czy nie gaśnie nam nagle monitor (albo co gorsza cały komputer się nie wyłącza). Kable najprościej sprawdzić delikatnie je wyginając lub przesuwając w inne miejsca i sprawdzić, czy sprzęt nadal działa. Jeżeli nie - należy go wymienić. W przypadku problemów z samym komputerem, najprościej jest zmienić stanowisko.
  Nie pomijajmy tego kroku - wprawdzie możemy zgłosić awarię w trakcie matury, jednak czemu marnować czas i dokładać sobie niepotrzebnego stresu?
  Tak samo sprawdźmy, czy działają porty USB do użycia pendrive’ów, oraz czy nie rozpada się pod nami krzesło, czy nie brakuje chociażby oparć - nie takie historie potrafią wydarzyć się na maturze.

Tak sprawdziwszy wszystkie najważniejsze rzeczy możemy potwierdzić, że stanowisko jest odpowiednie do egzaminu i być spokojni o to, że nie zaskoczą nas niespodziewane problemy techniczne w najgorszej możliwej chwili.

Jak oceniasz ten artykuł?

Przykro nam 🙁 , że ten wpis nie był dla Ciebie wystarczająco przydatny!

Będziemy wdzięczni jeżeli napiszesz co moglibyśmy poprawić.

Najnowsze wpisy

Matura z informatyki 2024 - Odpowiedzi

Przeczytaj >>

Wyszukiwanie Google - wyszukiwanie informacji w Internecie krok po kroku

Przeczytaj >>

Jak sprawdzić komputer przed maturą z informatyki?

Przeczytaj >>

Czy warto zapisać dziecko na programowanie dla przedszkolaków?

Przeczytaj >>

Pierwszy krok ku karierze, czyli jaką wiedzę potrzebuję, aby zacząć pracę w IT jako programista?

Przeczytaj >>

JESTEŚ AMBITNY?

Dołącz do nas jeszcze dziś i rozwijaj się w swojej ulubionej dziedzinie we współpracy z nauczycielami, którzy są autorami artykułów na naszym blogu!
POZNAJ OFERTĘ KUrSÓW
© Ambitni Szkoła Informatyki 011111100101(2) | jesteś niemal gotowy!
crossmenu