Data aktualizacji: 25 stycznia 2024

Wyszukiwanie Google - wyszukiwanie informacji w Internecie krok po kroku

Szukanie w Google to czynność, którą każdy z nas wykonuje dziesiątki razy dziennie. Nic dziwnego, wyszukiwanie informacji w internecie jest praktycznie wymagane w dzisiejszym świecie. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że istnieją różne triki, które znacznie ułatwiają znalezienie tego, czego szukamy bez przebijania się przez 10 stron mało pomocnych wyników.

Cudzysłowy - dokładne wyszukanie frazy

Często wyszukując przypadkowo jakieś słowa kluczowe, możemy spotkać się z wyszukiwarką sugerującą wyszukanie “bez cudzysłowu”. Cudzysłów to najczęściej używany operator Google search; pozwala on na dokładne wyszukanie podanej przez nas frazy. Wpisując przykładowo najrzadsza ryba, nasze zapytanie zostanie przetworzone przez Google i uzyskamy strony zawierające frazy takie jak najrzadsze ryby czy najrzadszą rybą… - innymi słowy, frazy niedopasowane dokładnie. Jednak wpisując “najrzadsza ryba” uzyskamy tylko dopasowania dokładne zawierające dokładnie podane przez nas słowa w dokładnie takiej formie i kolejności. Przydaje się to szczególnie w przypadku fraz, które posiadają kilka znaczeń.

Wyszukiwanie Google cudzysłowy
Jeśli szukasz konkretnego tytułu artykułu, cytatu lub frazy, umieść je w cudzysłowach. Google będzie starał się znaleźć dokładne dopasowanie.

Cudzysłowy mogą pomóc w wyszukiwaniu fraz w określonym kontekście. Na przykład, jeśli szukasz informacji o "Windows 10" jako systemie operacyjnym, wpisz "Windows 10" system operacyjny.

Gwiazdki - zastąpienie części tekstu

Powiązanym tematem jest użycie gwiazdek *. Użyte w zapytaniu Google zastępują one jedno lub dowolną ilość słów.

Jest to przydatne w sytuacjach, gdy np. szukamy tekstu piosenki czy artykułu. Wpisując “ Litwo * moja ”. Uzyskamy wtedy wyniki zawierające frazy zaczynające się słowem “ Litwo ”, a kończące słowem “ moja ” - w środku zawarta będzie dowolna ilość słów. Można też korzystać z gwiazdki przed oraz po danej frazie, przykładowo “ Litwo * ” lub “ * ojczyzno moja ”.

Wykluczanie słów - ograniczanie listy wyszukań

Załóżmy, że uczymy się nowego języka programowania - Rust. Wyszukiwanie w Google porad czy wskazówek okazuje się być kompletnie bezcelowe, ponieważ otrzymujemy wyniki dotyczące nie języka programowania, tylko gry o takiej samej nazwie - Rust. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

Na pomoc przychodzi nam znak minus. Pozwala on na wykluczenie pewnych słów z wyników wyszukiwania. Wpisując wyrażenie “Rust porady -gra” otrzymamy tylko te wyniki, które nie zawierają słowa oznaczonego minusem. W parze z cudzysłowami wykluczanie słów pozwoli na wielokrotne przyspieszenie wyszukiwania informacji w Internecie.

Zakresy liczb i ceny - operator idealny dla produktów

Dosyć niszowym operatorem są dwie kropki. Wpisując “gry na 10..50 godzin” uzyskamy wyniki o grach od 10 do 50 godzin. Do cen możemy używać dolara (czyli np. “gra $10”), a oba te operatory można łączyć - przykładowo “bilet lotniczy $100..$500”, choć nie działają one obecnie szczególnie dobrze.

Daty - wyszukiwanie informacji w konkretnym czasie

Daty do filtrowania wyników działają nieco inaczej niż pozostałe filtry. Do dyspozycji mamy dwa operatory, before:data oraz after:data, których możemy używać razem lub oddzielnie. Może to przydać się na przykład do wyszukania wydarzeń w konkretnym roku “warszawa koncerty before:2022-01-01 after:2021-01-01”, albo sprawdzenia, jak kiedyś wyobrażaliśmy sobie świat dzisiejszy “jak będzie wyglądał świat w przyszłości before:2020”. Zauważmy, że po dwukropku nie dajemy spacji.

Daty można wpisywać, korzystając z myślników lub ukośników, możemy także podać sam rok, lub nie podawać zer wiodących. Google powinien poradzić sobie z różnymi formatami dat.

Opcja dodawania przedziałów dat jest dostępna także w pasku narzędzi, ale dla osób szybko piszących na klawiaturze, zawarcie tych informacji bezpośrednio w pasku jest znacznie szybsze.

Konkretne domeny - ograniczanie wyszukiwań do podstron

Często używamy wyszukiwarki Google jako skrótu do wyszukania czegoś na innych stronach; zamiast korzystać z wyszukiwarki w serwisie YouTube, nierzadko wyszukamy konkretną frazę w Google, dodając po tym “youtube” - na przykład “zadania symulacyjne youtube”.

Nie będą to wyniki ograniczone do tej strony, tylko wyniki zawierające słowo YouTube. Jeżeli chcemy mieć pewność, że uzyskamy wyniki tylko z jednej konkretnej strony, możemy wpisać “site:youtube.com zadania symulacyjne”.

Artykuły naukowe - idealne wsparcie każdego ucznia i studenta

Mało znaną funkcjonalnością Google jest Google Scholar. To wyspecjalizowana gałąź wyszukiwarki, przystosowana do artykułów naukowych. Wpisując “rzeczywistość wirtualna scholar” otrzymamy (w większości) różne artykuły naukowe dotyczące rzeczywistości wirtualnej.

Aby jednak skorzystać z pełnej mocy Google Scholar, musimy odwiedzić podstronę Google Scholar. Tutaj dostaniemy faktycznie tylko artykuły, a dodatkowo można skorzystać z funkcjonalności takich jak generowanie przypisów, które są przydatne przy tworzeniu własnych prac lub prezentacji.

Google Scholar może także zostać wykorzystany do wyszukiwania aktów prawnych.

Rozszerzenia plików - szybsze szukanie zadań i poradników

Szukając konkretnych rodzajów plików, możemy użyć operatora filetype:typ. Do najważniejszych typów, jakie google indeksuje, należą m.in. pliki PDF, CSV, RTF oraz rozszerzenia plików w popularnych językach programowania (.cpp i inne dla C++, .java dla Javy, .py dla Pythona). Indeksuje on również media w formatach takich jak BMP, GIF, JPEG, PNG, a także MP4 czy MOV.

Jeżeli chcemy znaleźć komunikat dyrektora CKE, możemy wpisać “komunikat dyrektora cke filetype:pdf” - w wynikach otrzymamy tylko pliki pdf.

Wyszukiwanie Google rozszerzenia plików
W przypadku arkuszy kalkulacyjnych Excel pamiętaj, że istnieją pliki w formacie xls (starsze) lub xlsx (nowsze). Podobnie dokumenty z Worda, mogą być w formacie doc (starsze) lub docx (nowsze).

Warto wspomnieć, że do wyszukiwania obrazów czy filmów warto skorzystać z zakładek Grafika lub Wideo na pasku narzędzi.

Kiedy Google nie wystarcza, albo kiedy za nim tęsknimy

W zależności od tego, z jakiej strony korzystamy, użycie wbudowanej w nią wyszukiwarki (które często oparte są na technologiach podobnych do tej w Google, jeżeli nie dosłownie używają kodu od nich zapożyczonego) może okazać się bardziej efektywne, ponieważ są one dopasowane do treści, jakie są na niej zawarte. Czasami jednak wyszukiwarki mogą okazać się bardzo nieporęczne, albo co gorsza - może ich wcale nie być. Wtedy na pomoc przychodzi wspomniany wcześniej operator “site:”. Jeśli chodzi o inne wyszukiwarki, można wymienić takie jak Bing czy DuckDuckGo.

Wyszukiwanie obrazem w Google - szukanie podobnych lub identycznych grafik

Google pozwala nam wyszukiwać treści za pomocą obrazów. Na stronie głównej Google możemy wybrać ikonkę aparatu, a tam wybrać albo opcję przesłania pliku z naszego urządzenia, albo wklejenia do niego linku (który możemy skopiować bezpośrednio, naciskając prawym przyciskiem na interesujący obraz w przeglądarce -> Kopiuj adres obrazu). Tam możemy wyszukać ten obraz w innych rozdzielczościach, wyszukać obrazy podobne, słowa kluczowe go opisujące, wyszukać elementy obrazu (np. znajdujące się na nim osoby), a także znaleźć inne strony, na jakich znajduje się ten obraz.

Uwaga: na urządzeniach mobilnych ta opcja będzie próbowała otworzyć u nas aplikację Google. Jeżeli nie chcemy (lub nie możemy) z niej korzystać, do przeglądarkowego wyszukiwania obrazem możemy dostać się zaznaczając w naszej przeglądarce “pokaż wersję komputerową”, lub analogiczną.

Najczęściej zadawane pytania o wyszukiwanie Google

Wyszukiwanie zaawansowane w Google nie zwraca żadnych wyników, lub zwraca ich bardzo mało, o co chodzi?

Ogólnie rzecz biorąc, omówionych przez nas operatorów należy używać z umiarem. Często lepszym pomysłem może okazać się zaufanie domyślnym ustawieniom wyszukiwania. Najbardziej problematycznymi operatorami mogą okazać się cudzysłów i minus, ponieważ będą one “twardo” eliminować znaczną część wyników na samym początku. Warto spróbować różnych fraz oraz kombinacji trików w zapytaniach.

Jak pisać lepsze zapytania w Google?

To zależy od tego, co wyszukujemy. Musimy wyrobić w sobie intuicję, co poprawi wyniki, a co tylko je pogorszy. Należy pytać o konkrety, ale z umiarem. Weźmy na to naprawianie błędu w naszym kodzie; wklejenie całej treści błędu, razem ze ścieżką do pliku, w najlepszym wypadku zaśmieci nam wyniki wyszukiwania, a w najgorszym nie zwróci żadnych wyników. Tutaj musimy wziąć z treści błędu najważniejszą część i wyszukać właśnie ją.

Analogicznie rozwiązując zadanie dodatkowe z matematyki, wrzucenie treści polecenia wymyślonego przez naszego nauczyciela raczej nie zwróci nam oczekiwanych wyników. Zamiast wpisywać równania, znacznie lepsze efekty przyniesie np. wyszukanie frazy “wyznaczanie miejsc zerowych funkcji sześciennej”.

W jakim języku najlepiej szukać w Google?

To bardzo dobre pytanie; w większości przypadków będzie to język angielski. Wynika to przede wszystkim z faktu, że to właśnie po angielsku napisana jest ogromna część treści na przeróżne tematy, od wybitnie technicznych takich jak wspomniane wyżej funkcje sześcienne, po luźne takie jak dyskusje o kolorach firanek. Jeżeli wyszukiwanie po polsku nie przynosi efektów, warto spróbować swoich sił po angielsku, lub nawet w innym języku. Nie musimy go znać wybitnie dobrze - możemy posłużyć się Google translate, aby przetłumaczyć nasze zapytanie, lub otrzymaną przez nas stronę.

Często takie podejście jest wystarczające, aby znaleźć odpowiedź na nasze pytanie. Jeżeli jednak okaże się, że nie rozwiązało to naszego problemu - przynajmniej mamy punkt wyjścia do dalszych poszukiwań. Może znaleźliśmy nazwisko naukowca, który zajmował się danym zagadnieniem, a może na stronie znajduje się opcja zmiany języka i język angielski z jakiegoś powodu nie figurował w zapytaniach Google (a zamiast tego inny język, co trzeba wziąć pod uwagę w dalszych wyszukaniach).

Jak oceniasz ten artykuł?

Przykro nam 🙁 , że ten wpis nie był dla Ciebie wystarczająco przydatny!

Będziemy wdzięczni jeżeli napiszesz co moglibyśmy poprawić.

Najnowsze wpisy

Matura z informatyki 2024 - Odpowiedzi

Przeczytaj >>

Wyszukiwanie Google - wyszukiwanie informacji w Internecie krok po kroku

Przeczytaj >>

Jak sprawdzić komputer przed maturą z informatyki?

Przeczytaj >>

Czy warto zapisać dziecko na programowanie dla przedszkolaków?

Przeczytaj >>

Pierwszy krok ku karierze, czyli jaką wiedzę potrzebuję, aby zacząć pracę w IT jako programista?

Przeczytaj >>

JESTEŚ AMBITNY?

Dołącz do nas jeszcze dziś i rozwijaj się w swojej ulubionej dziedzinie we współpracy z nauczycielami, którzy są autorami artykułów na naszym blogu!
POZNAJ OFERTĘ KUrSÓW
© Ambitni Szkoła Informatyki 011111100101(2) | jesteś niemal gotowy!
crossmenu