Data aktualizacji: 2 czerwca 2023

Czy można zostać programistą bez studiów informatycznych?

Wiele się obecnie słyszy na temat studiów i ich przydatności pod względem zawodowym. Z jednej strony są osoby, które uważają, że dyplom ukończenia uczelni jest potrzebny do podjęcia jakiegokolwiek zawodu, a już tym bardziej pracy programisty. Z kolei wiele osób jest zdania, że studia nikomu się nie przydają i nie warto się nimi zajmować. Jak to wygląda naprawdę? W tym artykule dowiesz się jak branża IT bez studiów działa w praktyce.

Czy studia są potrzebne do pracy programisty?

Należy jednoznacznie stwierdzić, że praca w IT bez studiów jest jak najbardziej możliwa. Oczywiście nie chodzi o to, że studia nie mają znaczenia. Więcej na temat zalet pójścia na studia dowiesz się w dalszej części artykułu, a teraz omówię jak to możliwe, że można być programistą bez studiów.

IT to specyficzna branża, w której stawia się nacisk na praktykę oraz skuteczność. Dlatego też odrzuca się wszelkie rzeczy, które utrudniają uzyskiwanie maksymalnych efektów. Nie bez powodu to właśnie w ramach IT powstały różnorodne metody zarządzania pracą w grupach, dzięki którym wydajność wzrosła. Mowa między innymi o Scrum, SAFe, LeSS, Nexus, czyli tak zwane metodyki zwinne. Przez to, że IT jest nastawione na efekty, liczy się jedynie to czy ktoś posiada odpowiednie umiejętności programistyczne. Jeśli ktoś nie posiada „papierka”, ale potrafi programować to pracodawca z pewnością będzie nim zainteresowany. I to właśnie dlatego praca w IT bez studiów jest jak najbardziej możliwa. Popyt na dobrych specjalistów jest obecnie naprawdę duży.

Można więc śmiało stwierdzić, że nie potrzeba studiów, żeby zacząć tego typu pracę. Warto jednak zauważyć, że osoba bez studiów będzie miała przed sobą więcej przeszkód. Przede wszystkim chodzi o to, że jej nauka nie jest usystematyzowana. W jednych obszarach może posiadać większą wiedzę oraz zdolności, a w innych już nie. Jest to oczywiście zjawisko naturalne – uczymy się tego, co jest dla nas najciekawsze, pomijając fragmenty, które wydają się dla nas nudne, chociaż mogą one być bardzo ważne. Branża IT bez studiów może być dla niektórych sporym wyzwaniem. Dlatego istotne jest, żeby odpowiednio się przygotować, o czym przeczytasz poniżej.

Tajemnicą poliszynela jest jednak to, że branża IT ewoluuje w niesamowitym tempie, przez co czasami studia mogą nie nadążać za postępami technologicznymi. Niektórzy nauczyciele mogą również uczyć dziwnych, wręcz ezoterycznych technik, które w pracy mogą być nie tylko nieprzydatne, ale wręcz szkodliwe, sprawiające więcej problemów niż pożytku.

Jak zacząć pracę w IT bez studiów?

Grunt to zdobyć odpowiednie umiejętności potrzebne programiście, takie jak znajomość składni wybranego języka, umiejętność tworzenia algorytmów oraz zdolność czytania dokumentacji w języku angielskim. Jeśli opanujesz je wszystkie, to z pewnością pracodawca będzie Tobą zainteresowany. Dodatkowo, aby dostać się na rozmowę kwalifikacyjną, potrzebne jest portfolio. To właśnie z jego pomocą możesz się pozytywnie wyróżnić na tle innych osób. Jeśli stworzysz solidne portfolio, z projektami, które pozytywnie zaskoczą osobę rekrutującą, to jest duża szansa, że właśnie Ciebie wybiorą.

Jak zacząć prace w IT bez studiów
Solidne portfolio pozwala na zdobycie pracy w IT nawet jeśli nie skończyło się studiów. Należy zadbać o odpowiednie projekty, które zapewnią pozytywną opinię osób rekrutujących.

Kolejną istotną kwestią, która pozwoli Ci na zdobycie upragnionej pracy, jest po prostu praktyka. Im więcej programujesz i tworzysz, tym więcej umiesz, a także bardziej interesujące projekty stworzysz. Programowanie bez studiów jest przecież dostępne dla każdego – programować można hobbystycznie, bez profesjonalnej kariery czy formalnego wykształcenia. Dobrym pomysłem jest codzienne zajmowanie się swoim kodem, bo w ten sposób najwięcej się nauczysz. Regularność w swoich działaniach jest kluczową kwestią jeśli chodzi o to jak zacząć pracę w IT bez studiów.

Dlaczego warto pójść na studia informatyczne?

Jak wcześniej wyjaśniono, studia nie są potrzebne do pracy jako programista. Jednak czy są one kompletnie bez znaczenia? Oczywiście, że mogą się przydać i to bardzo. Przede wszystkim zapewniają one usystematyzowaną naukę. Dowiesz się w ten sposób wielu rzeczy, o których trudno normalnie usłyszeć. Co prawda uczelnia zapewni jedynie podstawową wiedzę, ale z jej pomocą Twoja praktyka będzie mogła przebiegać znacznie szybciej. Dodatkowo, istotnym elementem pracy profesjonalnych programistów np. gier, kompilatorów czy sterowników sprzętowych jest podłoże matematyczne, takie jak algebra liniowa czy matematyka dyskretna. Wiele osób nawet nie zaprząta sobie tym głowy, a przecież studia mogą wyposażyć Cię właśnie w taką wiedzę.

Jednocześnie dużym plusem w przypadku rozmaitych uczelni jest to, że jeśli napotkasz jakiś specyficzny problem lub po prostu coś Cię zainteresuje, to zawsze możesz spytać się o to wykładowcy. Gdy trafisz na kogoś z pasją, to dzięki pytaniom lub nawet dłuższym dyskusjom, zdołasz wynieść niezwykle dużo. Będzie to sporym krokiem naprzód, jeśli chodzi o Twój dalszy rozwój. Wykładowcy to osoby posiadające ogromną wiedzę w swoich dziedzinach, więc warto korzystać z ich pomocy. Często mogą podsunąć oni pomysły, o których wcześniej nie pomyśleliśmy, a także rozwiać wątpliwości czy wyjaśnić skomplikowane tematy.

Branża IT bez studiów
Wykładowcy są w stanie przekazać studentom wiedzę, z którą normalnie trudno jest się zetknąć. Dodatkowo podają pomysły oraz zachęcają do pracy nad sobą.

Kolejnym istotnym atutem pójścia na studia jest dyplom. W przypadku niektórych dużych firm lub korporacji nie możesz awansować ponad pewien stopień, jeśli nie posiadasz dyplomu ukończenia studiów. Tak samo posiadanie tego dokumentu może wpływać na to, czy otrzymasz podwyżkę. Ponadto, niektóre oferty pracy wymagają np. minimalnie stopnia inżyniera. W takiej sytuacji, pomimo najlepszego portfolio, najprawdopodobniej nie zostaniesz wzięty pod uwagę przez rekrutera podczas przeglądania CV kandydatów.

Nie można też zapominać o możliwości poznania innych osób. Na studiach możliwe jest nawiązanie kontaktu z ciekawymi ludźmi zarówno jeśli chodzi o inne osoby z roku, wykładowców, czy członków jakichś konkretnych kół naukowych. W ten sposób można rozszerzyć swoje znajomości, być może znaleźć osoby, z którymi zaczniesz pracę nad wspólnym projektem, a także, jeśli pokażesz odpowiednie umiejętności, to jest duża szansa na to, że otrzymasz propozycje pracy w jakiejś firmie. Można również zastanowić się nad utworzeniem własnej firmy wraz ze znajomymi ze studiów.

Wadą pójścia na studia jest oczywiście konieczność poświęcenia na nie wiele czasu, a jeśli mowa o kierunku zaocznym - lub uczelni prywatnej - to również wydania pieniędzy. Nie da się niestety uniknąć faktu, że na każdych studiach będziemy musieli przebrnąć przez przedmioty, które wcale nie przydadzą się w naszej konkretnej dziedzinie. Oszacuj więc czy opłaca Ci się to, czy nie. Zależnie od Twoich zdolności oraz przede wszystkim chęci, rezygnacja ze studiów może być pomysłem lepszym lub gorszym. Zastanów się, czy zdołasz się samodzielnie zmobilizować do regularnego programowania bez studiów, pamiętając o tym, że na studiach motywują Cię do tego inne osoby, gonią terminy oraz odpowiedzialność przed prowadzącymi zajęcia.

Teraz już wiesz, jak zacząć pracę w IT bez studiów, a także czy warto skorzystać z takiego rozwiązania. Niezależnie od Twojej decyzji, to podstawą w programowaniu jest praktyka, warto więc jak najszybciej wziąć się za pracę nad kodem.

Jak oceniasz ten artykuł?

Przykro nam 🙁 , że ten wpis nie był dla Ciebie wystarczająco przydatny!

Będziemy wdzięczni jeżeli napiszesz co moglibyśmy poprawić.

Najnowsze wpisy

Matura z informatyki 2024 - Odpowiedzi

Przeczytaj >>

Wyszukiwanie Google - wyszukiwanie informacji w Internecie krok po kroku

Przeczytaj >>

Jak sprawdzić komputer przed maturą z informatyki?

Przeczytaj >>

Czy warto zapisać dziecko na programowanie dla przedszkolaków?

Przeczytaj >>

Pierwszy krok ku karierze, czyli jaką wiedzę potrzebuję, aby zacząć pracę w IT jako programista?

Przeczytaj >>

JESTEŚ AMBITNY?

Dołącz do nas jeszcze dziś i rozwijaj się w swojej ulubionej dziedzinie we współpracy z nauczycielami, którzy są autorami artykułów na naszym blogu!
POZNAJ OFERTĘ KUrSÓW
© Ambitni Szkoła Informatyki 011111100101(2) | jesteś niemal gotowy!
crossmenu