Data aktualizacji: 30 stycznia 2023

Programowanie dla dzieci

Programowanie nie jest już tylko dziedziną, którą zajmują się miłośnicy technologii i specjaliści. Technologia staje się coraz większą częścią naszych żyć, otacza nas z każdej strony, co oznacza, że coraz więcej dziedzin życia opiera się na programowaniu i algorytmach. W dzisiejszych czasach każdy powinien znać podstawy programowania, nie tylko ze względów zawodowych. Nauka programowania i algorytmiki jest po prostu świetna w rozwijaniu kreatywnego myślenia i sprzyja rozwojowi intelektualnemu. Nawet Bill Gates – były prezes i współzałożyciel Microsoftu mówi: Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką”, dlatego w coraz większej ilości krajów algorytmiki uczy się w szkołach już od najmłodszych lat. Nie jest to jeszcze aż tak popularne w naszym kraju, jednak warto przyjrzeć się temu tematu i wdrożyć naukę programowania swoim dzieciom, a te narzędzia na pewno w tym pomogą!

programowanie dla dzieci

Nauka programowania to świetny sposób na rozwijanie kreatywnego myślenia.

7 ciekawych programów/stron do nauki programowania dla dzieci

Scratch

Scratch to internetowe środowisko programistyczne i społeczność, w której dzieci w zabawny sposób uczą się koncepcji programowania. Jest odpowiedni dla dzieci w wieku od ośmiu lat. Jeśli chodzi o naukę programowania, Scratch jest jednym z najpopularniejszych wyborów dla najmłodszych. I słusznie. Dzięki Scratch dzieci mogą nauczyć się podstaw programowania, grając. Dowiesz się, jak działają pętle, warunki lub zmienne bez konieczności zajmowania się „prawdziwym” kodem. W wielu samouczkach (ćwiczeniach) krok po kroku opracowują podstawy, a następnie w kreatywny sposób wykorzystują zdobytą wiedzę we własnych programach.

nauka programowania dla dzieci

Scratch pozwala uczyć się programowania grając! Przeznaczony jest dla dzieci w wieku szkolnym.

Code.org

Code.org to platforma internetowa z wieloma kursami programowania, które umożliwiają łatwe rozpoczęcie nauki. Jest odpowiedni i dla dzieci i dla dorosłych. Platforma Code.org jest bardzo uniwersalna, zawiera mnóstwo kursów związanych z programowaniem. Znajdzie się tu coś dla czterolatka, jak i dorosłej osoby. W zależności od wcześniejszego doświadczenia, użytkownicy mogą dołączyć do kursów w dowolnym momencie. Oprócz ćwiczeń rozwijających nowe koncepcje dostępne są również zadania, filmy objaśniające o różnej tematyce, quizy wielokrotnego wyboru, bezpłatne ćwiczenia lub projekty tematyczne.

programowanie dla dzieci online

Na platformie Code.org każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku. Quizy, filmiki, ćwiczenia, projekty - to wszystko znajdziesz tutaj!

Crunchzilla

Crunchzilla to portal internetowy z prostymi aplikacjami internetowymi, z których mogą korzystać dzieci, młodzież i dorośli, aby zrozumieć i nauczyć się podstaw języka JavaScript. W górnej części ekranu znajdują się wyjaśnienia i instrukcje, po lewej pole na kod, a po prawej okienko z wynikiem na żywo. Nowe polecenia są wyjaśniane krok po kroku. Najprostsza z aplikacji, Code Monster, uczy dzieci podstaw programowania w JavaScript. Code Maven jest skierowany do nieco starszych dzieci. W Code Maven młodzi ludzie z wcześniejszą wiedzą uczą się programowania własnych gier za pomocą JavaScript. Aplikacje są dostępne tylko w języku angielskim, nie jest wymagana rejestracja, a przeglądarka automatycznie zapamiętuje postęp.

kurs programowania dla dzieci

Jeżeli chcesz nauczyć się języka JavaScript, Crunchzilla to świetne rozwiązanie. Wśród aplikacji dostępnych na portalu znajdziesz również te skierowane dla dzieci!

CodeCombat

CodeCombat to gra online, w której dzieci mogą prowadzić postacie przez różne poziomy za pomocą kodu. Jest to idealne rozwiązanie dla młodych osób, które lubią naukę poprzez zabawę. Jest to gra przeglądarkowa, dzięki której możemy poznać języki takie jak Python, JavaScript czy HTML. Użytkownik prowadzi wirtualnych bohaterów przez różne poziomy, zbiera klejnoty i pokonuje przeszkody oraz przeciwników. Na wyższych poziomach trudności pojawia się coraz więcej złożonych poziomów i obiektów, dla których potrzebne są nowe kody.

kodowanie dla dzieci

Dla miłośników gier polecamy CodeCombat - dzięki niej można nauczyć się języków takich jak Python, JavaScript czy HTML.

Źródło: https://www.pinterest.com/pin/266345765444544459/

AntMe!

AntMe! to program, w którym dzieci piszą rzeczywisty kod i używają go do zarządzania kolonią mrówek. Jest odpowiedni dla dzieci w wieku od dziesięciu lat. Grę można pobrać bezpłatnie. W aplikacji dzieci prowadzą własną kolonię mrówek i uczą mrówki wykonywania różnych zadań. Mrówki zbierają cukier lub jabłka, bronią nory przed innymi mrówkami, a także uczą się pokonywać wroga każdej mrówki i każdego programisty – robali (z ang. bug – robak, również służy do określenia błędu w kodzie programu).  AntMe! jest oparty na prawdziwych językach programowania (obecnie dostępne są języki C# i Visual Basic).

kodowanie dla dzieci online

W AntMe! dzieci zarządzają kolonią mrówek poprzez pisanie kodu. To świetna rozrywka!

Źródło: https://tomwendelblog.wordpress.com/2015/01/06/antme-classic-refresh-antme-1-7/

Khan Academy

Khan Academy to darmowa platforma internetowa zawierająca kursy, filmiki instruktażowe, artykuły i ćwiczenia praktyczne o bardzo szerokiej tematyce – w tym programowanie. Na stronie każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ materiały podzielone są na różne przedziały wiekowe.

programowanie dla dzieci

Na platformie Khan Academy znajdziecie zróżnicowane materiały naukowe - dla dzieci i dorosłych!

Box Island

Box Island to gra na urządzenia mobilne, w której pokonujemy kolejne logiczne poziomy za pomocą przyjaznych dla dzieci bloków akcji. Dzięki tej grze możemy nauczyć się podstaw programowania, takich jak pętle czy instrukcje warunkowe, dobrze się przy tym bawiąc. Każdy następny poziom zagłębia nas w historię, jak również polepsza nasze rozumowanie programowania.

Programy do nauki programowania dla dzieci

Do nauki pętli czy instrukcji warunkowych świetnie nada się Box Island.

Źródło: https://apkpure.com/box-island-one-hour-coding/is.radiantgames.boxeshourofcode2015

Jak oceniasz ten artykuł?

Przykro nam 🙁 , że ten wpis nie był dla Ciebie wystarczająco przydatny!

Będziemy wdzięczni jeżeli napiszesz co moglibyśmy poprawić.

Najnowsze wpisy

Matura z informatyki 2024 - Odpowiedzi

Przeczytaj >>

Wyszukiwanie Google - wyszukiwanie informacji w Internecie krok po kroku

Przeczytaj >>

Jak sprawdzić komputer przed maturą z informatyki?

Przeczytaj >>

Czy warto zapisać dziecko na programowanie dla przedszkolaków?

Przeczytaj >>

Pierwszy krok ku karierze, czyli jaką wiedzę potrzebuję, aby zacząć pracę w IT jako programista?

Przeczytaj >>

JESTEŚ AMBITNY?

Dołącz do nas jeszcze dziś i rozwijaj się w swojej ulubionej dziedzinie we współpracy z nauczycielami, którzy są autorami artykułów na naszym blogu!
POZNAJ OFERTĘ KUrSÓW
© Ambitni Szkoła Informatyki 011111100101(2) | jesteś niemal gotowy!
crossmenu