Tabela przestawna to bardzo przydatne narzędzie usprawniająca naszą pracę w Excelu. Pozwala ono na szybkie i proste porządkowanie danych. Pytania na maturze z informatyki często wymagają od nas tworzenie różnych zestawień i porównań, ale dzięki tabeli przestawnej jesteśmy w stanie zrobić takie zadanie w zaledwie kilka minut. Czasami również zdarza się sytuacja, że zadanie z Accessa sprawia nam problemy lub program sam w sobie odmawia posłuszeństwa. Tabela przestawna w Excelu jest dlatego świetną alternatywną opcją.
Aby stworzyć tabelę przestawną należy zacząć od zaznaczenia zakresu danych który nas interesuje do rozwiązania zadania. Warte nadmienienia jest, aby pamiętać o zaznaczeniu, oprócz danych w kolumnach, również ich nazw. Tabela przestawna automatycznie traktuje pierwszy wiersz zaznaczonego obszaru jako tytuły. Senoswne nazwanie kolumn pomoże nam później rozróżniać która kolumna jest która, kiedy będziemy już w procesie tworzenia bardzo konkretnego zestawienia.
Przykład poprawnego zestawienia, z którego zostanie utworzona tabela przestawna
Po zaznaczeniu danych wystarczy, że w karcie Wstawianie klikniemy na pole „Tabela Przestawna”. Po kliknięciu uruchomi się kreator tworzenia tabeli przestawnej w którym dla własnej wygody wybieramy opcję „istniejący arkusz” aby wyniki pokazywały się w tym samym arkuszu co dane. Po czym wybieramy komórkę w której chcemy aby nasza tabela się znalazła i klikamy OK.
Prawidłowo wypełnione okno tworzenia tabeli przestawnej
Po utworzeniu tabeli, po prawej stronie okna pojawią się „Pola tabeli przestawnej” w których jesteśmy w
stanie zacząć pracę nad rozwiązywaniem zadań.
Pole to składa się z dwóch głównych sekcji.
Okno ustawiania pól tabeli przestawnej
Dla przykładu, jeżeli chcielibyśmy otrzymać zestawienie obrazujące, ile jest domków z Garażem a ile bez (Matura 2010 poziom podstawowy – zadanie Domki (Access)) logiczne będzie przeniesienie pola „Garaż” do sekcji Wiersze i pole „NrDomku” do sekcji Wartości.
Dane niezbędne do utworzenia tabeli przestawnej
Po wykonaniu takiej operacji otrzymalibyśmy takie oto zestawienie.
Przykład zestawienia, jakie się pojawi po wykonaniu powyższych kroków
Uważne oko może zauważyć, że coś w tym zestawieniu się nie zgadza. Mimo tego, że w naszych danych znajduje się tylko 9 domów, to nasze zestawienie pokazuje wynik 20 domów bez garażu i 25 domów z garażem. Wynika to z faktu, że nasza tabela zamiast liczyć każdy dom, dodaje jego numer. Aby to naprawić klikamy prawym przyciskiem myszy na pole „Suma z NrDomku” i wchodzimy w „Ustawienia Pola Wartości”.
Ustawienia pola Wartości w tabeli przestawnej
W oknie tym możemy zmienić nazwę pola i formatowanie liczby, ale przede wszystkim możemy zmienić działanie jakie jest wykonywane na danym polu. W tym przypadku wybierzemy „Liczba” z racji, że chcemy otrzymać liczbę domków spełniających ten warunek a nie sumę ich numerów.
Końcowy wynik wygląda tak:
Efekt końcowy
Sumę końcową widoczną w najniższym wierszu można wyłączyć wchodząc w „Opcje tabeli przestawnej” po kliknięciu ppm gdziekolwiek na tabeli.
Bardzo przydatnym narzędziem przy pracy z tabelami przestawnymi jest „Wykres Przestawny”. Jest to funkcjonalność, która działa na bardzo podobnej zasadzie co tabela przestawna z tą różnicą, że zamiast tworzyć zestawienie/tabelę, tworzymy wykres.
Dzięki takim Wykresom Przestawnym jesteśmy w stanie bardzo szybko tworzyć całkiem skomplikowane wykresy takie jak:
Warto wiedzieć, że w Excelu można w łatwy sposób utworzyć wykres przestawny bezpośrednio z tabeli przestawnej
Zestawienie ilości pokoi do każdej ceny domku z podziałem na to czy domek ma garaż czy nie.
Jak widać tabele przestawne mogą służyć do łatwego rozwiązywania zadań niekoniecznie zaprojektowanych pod Excela.