Nauka programowania wymaga pewnego nakładu czasu, ale jednak nie jest tak trudna jak wielu osobom się wydaje. Tak naprawdę nie trzeba mieć specjalnych predyspozycji i wcale nie trzeba być najlepszym z matematyki. Wszystko sprowadza się do praktyki. Branża IT jest bardzo wdzięczna i należy do nielicznego grona tych, które rozliczają rzeczywiście za umiejętności, a nie za posiadane tytuły. Z tego powodu wcale nie trzeba ukończyć studiów (informatycznych lub jakichkolwiek innych), żeby tworzyć strony internetowe, aplikacje mobilne lub programy desktopowe. W artykule zostaną przedstawione argumenty, które świadczą o tym, że korepetycje z informatyki połączone z samodzielną pracą mogą bez trudności sprawić, że osoba, która się na nie zdecyduje, dostanie swoja wymarzoną pracę.
Nie trzeba ukończyć studiów informatycznych, żeby zostać informatykiem/programistą. Oczywiście te zawody często są ze sobą połączone. Nie trzeba jednak posiadać tytułu naukowego, żeby być bardzo dobrym w tej pracy. Nauka programowania odbywa się przede wszystkim w domu. Najważniejsza jest ilość projektów zakończonych powodzeniem oraz ilość rozwiązanych problemów. Minusem studiów jest zbyt mocne skupianie się na aspektach teoretycznych. Zwykle początkowe semestry skupiają się przede wszystkim na nauce matematyki, fizyki czy chemii. Później z kolei niejednokrotnie trzeba uczyć się przestarzałych technologii. Zwykle nie jest potrzebna wiedza jak to działa "pod spodem", poczynając od kwestii elektronicznych. To oznacza czasem nawet 2 lata trudnej nauki, która jednak jest ukierunkowana w elementy, które nie przynoszą powodzenia w kwestii poprawiania umiejętności. Szczególnie studia stacjonarne bywają pod tym względem problematyczne, gdyż nie pozwalają na zdobywanie komercyjnego doświadczenia, a jednocześnie ilość nauki nie pozwala na samodzielny rozwój. Nie chodzi tutaj o to, żeby krytykować zdobywanie wyższego wykształcenia, ale jednak jest ono powiązane z dużą ilością mankamentów i trzeba patrzeć na to wieloaspektowo. Sam tytuł inżyniera czy magistra jest warty coraz mniej, chyba że chce się zostać naukowcem i pracować nad optymalizacją algorytmów, co zwykle sprowadza się do skomplikowanych zagadnień matematycznych.
Nie należy jednak widzieć wyłącznie wad studiów informatycznych. Posiadają one również szereg zalet. Nie są jednak niezbędne, żeby zostać programistą/informatykiem.
Warto zaznaczyć, że nauka samemu jest po drugiej stronie medalu w stosunku do poprzedniego stanowiska. Posiada ona wiele zalet, gdyż uczy rzeczywistego rozwiązywania problemów. Można wybierać zagadnienia, które są bardziej zbliżone do projektów komercyjnych i spełniają rzeczywiste funkcje. Warto jednak wspomóc się poprzez korepetycje z informatyki. Takie połączenie maksymalizuje efekty, gdyż jednocześnie daje czas na samodzielne rozwijanie się, a dodatkowo uczy wystarczającej bazy oraz wskazuje kierunek, do którego powinna zmierzać nauka programowania. Jeśli chodzi o korepetycje, informatyka jest nauką, która idealnie się do tego nadaje, ponieważ nauczyciel pozwoli zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty. Podczas korepetycji z informatyki zwykle mamy do czynienia z większą liczbą nauczycieli, którzy skupiają się na praktyce zagadnienia. To znacząca przewaga w stosunku do studiów. Nauczyciele, którzy uczą rzeczywistego rozwiązywania problemów, to największy skarb dla ucznia. Matura z informatyki może z kolei pomóc w życiu, gdyż przede wszystkim pozostawia ona otwarte drzwi i pozwala na dalsze ścieżki rozwoju.
Szkoła informatyki to połączenie wystarczającej ilości teorii, ale jednak bez jej nadmiaru. Istotne jest w tym przypadku skupianie się na tym, co jest rzeczywiście potrzebne. Jednocześnie warto wskazywać kolejne ścieżki rozwoju. Można poświęcić wiele godzin na naukę niepraktycznych rzeczy jak np. pisania struktur, które i tak są zaimplementowane w nowoczesne języki programowania lub korzystania z coraz mniej popularnych technik. Korepetycje z informatyki to możliwość skupienia się na tym, co naprawdę ważne i przydatne. Pozwala również na ukierunkowanie się. Zgłębianie tajników elektroniki nie ma sensu dla skuteczności pracy programisty, a również informatyk nie musi znać jej wszystkich elementów. Nie da się wiedzieć wszystkiego, a to czas jest najcenniejszym surowcem. Nauka programowania wymaga optymalizacji. Potrzebny jest kierunek i podstawa teoretyczna (a tą najlepiej zapewni szkoła informatyki) oraz samodzielna praca. Twórca stron internetowych potrzebuje innej drogi nauki niż np. automatyk. Matura z informatyki może być dobrym testem, a jej pozytywny wynik wskazuje na właściwość obranej drogi. To dodatkowy aspekt, który nie wymaga ogromnej ilości poświęconego czasu, a stanowi cenne życiowe osiągnięcie.
Na naukę informatyki nigdy nie jest za późno, ale obranie tej drogi w wieku licealnym lub studenckim daje ogromne szanse na osiągnięcie sukcesu, gdyż jest to wczesny etap kariery. Najważniejsze jest postawienie na ciągły rozwój i niezważanie na pojawiające się trudności. Zawsze można znaleźć kolejne możliwości na postęp i to jest niesamowitą częścią tej branży. W innych dziedzinach można wiedzieć prawie wszystko, w tej natomiast nie. Zajęcia na studiach odbywają się w ogromnych grupach (w przeciwieństwie do szkół), a większość wykładów nie jest wartościowa i po prostu jest stratą czasu. Jednocześnie i tak trzeba później zaliczyć poszczególne przedmioty, a to prowadzi do wielu absurdalnych sytuacji jak nauka kilkuset równań algebry liniowej na pamięć. Słuchanie o kwestiach nieistotnych jest zaprzeczeniem rozwoju.
Na pewno nie studiów. Matura z informatyki jest wartościowa, ale również nie jest ona obowiązkiem. Korepetycje pozwalają skupić się na indywidualnych problemach uczniów. W każdym momencie można zapytać nauczyciela, który nie jest po to, żeby utrudniać ukończenie studiów, ale jest skupiony na rozwoju uczestników kursów. Jak wspomniano wcześniej, dla programisty najważniejsza jest praktyka. Oprócz tego ważne jest obranie pewnej drogi. Istnieją pewne podstawy, które są potrzebne każdemu programiście (pętle, funkcje, podejście obiektowe) oraz informatykowi (konsola cmd, bash, BIOS), ale teoria powinna stanowić dodatek, a nie być podstawą. Kolejnym aspektem, który można uznać za obowiązkowy, jest język angielski. W firmach w wielkich miastach często właśnie język angielski jest podstawą komunikacji (gdyż są to firmy międzynarodowe, które zatrudniają osoby z różnych stron świata). Jednocześnie ten język obcy pozwala na czytanie dokumentacji technicznej w oryginale (a to zwykle lepsze niż jej tłumaczenia) oraz daje dostęp do wielu zagranicznych źródeł, a to pozwala na zdobycie dodatkowych umiejętności. Na koniec warto dodać, że przy zastosowaniu poprzednich porad, pozytywny wynik z matury pojawi się mimochodem i bez dodatkowego nakładu pracy.
Studia mogą stanowić poważną zaletę, jeśli chce się zostać programistą lub informatykiem, ale takie rozwiązanie wiąże się również z szeregiem wad. Mowa tutaj przede wszystkim o nauce niepraktycznych rzeczy oraz zbyt dużej ilości poświęconego czasu. Korepetycje z informatyki dają inne możliwości, gdyż wskazują kierunek oraz pozwalają na lepszą komunikację pomiędzy nauczycielem a uczniem. Jeśli chce się wybrać korepetycje, informatyka jest tą dziedziną, która pozwala na ciągły rozwój. To nauka praktyczna co jest znacząco bliżej życiowych problemów niż (zazwyczaj) matematyka czy fizyka. Matura z tego przedmiotu może okazać się wartościowa, gdyż jest potwierdzeniem umiejętności, a jednocześnie daje dalsze możliwości rozwoju. Szkoda więc marnować czas na czekanie. Warto wybrać szkołę informatyki, żeby w przyszłości pracować w wymarzonym zawodzie. Idealne do tego będą nasze kursy przygotowawcze do matury, korepetycje czy kursy.