Data aktualizacji: 30 stycznia 2023

Jak wygląda matura z informatyki?

Matura z informatyki owiana jest tajemnicą - ma status egzaminu, do którego nie sposób się przygotować. Ponieważ jest to tak ważny i stresujący egzamin, wyrósł dookoła niego cały ogrom mitów i strasznych opowieści. Każdy ma coś do powiedzenia na jej temat, a sami maturzyści wraz z rodzicami często boją się jej z prostego powodu - nie wiedzą, jak ona wygląda. W tym wypisie rozwiejemy wszelkie wątpliwości związane z tym egzaminem.

matura z informatyki

Przed przystąpieniem do matury z informatyki, warto dowiedzieć się, na co należy zwrócić uwagę.

Podział na dwie części

Matura z informatyki w najnowszej formule stała się jeszcze bardziej skomplikowana. Inaczej wygląda ona bowiem dla liceów, a inaczej dla techników.

Dla technikum jest jedynym egzaminem, który dzieli się na dwie części - teoretyczną oraz praktyczną. Część teoretyczna sprawdza szereg zdolności takich jak konwersje między systemami liczbowymi, znajomość algorytmów sortowania czy nawet umiejętność wyszukiwania odpowiednich informacji w tekście dotyczącym zagadnienia informatycznego. Na części praktycznej maturzyści muszą wykazać się biegłością w obsłudze wybranych programów w dziedzinach takich jak arkusz kalkulacyjny, baza danych czy programowanie. Obie te części składają się z trzech zadań.

Ilość punktów, jaką możemy uzyskać na części praktycznej to 35, zaś na teoretycznej to 15. Oznacza to, że część teoretyczna stanowi aż 30% ostatecznego wyniku. Maturzyści w swoich przygotowaniach często ją zaniedbują, przez co tracą cenne punkty.

Ile trwa matura z informatyki? Standardowo na cały egzamin przeznaczone jest 210 minut. Najpierw odbywa się trwająca dokładnie godzinę część teoretyczna, po której następuje krótka przerwa. Po niej maturzyści powracają na część praktyczną, która trwa 150 minut, czyli dwie i pół godziny.

W przypadku licealistów część jest jedna i trwa 210 minut. Zadania są połączone, przykładowo pierwsze podpunkty są zadaniami czysto teoretycznymi, zaś kolejne podpunkty wymagają użycia komputera. Możemy jednak wspomagać się komputerem przy rozwiązywaniu zadań bardziej teoretycznych - mamy do niego dostęp cały czas. Zakres materiału między liceami a technikami nie różni się, a rozkład punktów wygląda mniej więcej tak samo (taka sama maksymalna liczba punktów).

Część teoretyczna matury z informatyki

Część teoretyczną uczniowie techników piszą bez pomocy komputera. Oprócz dowodu tożsamości możemy tutaj wnieść długopis oraz prosty kalkulator.

Rozpiętość zadań, na jakie możemy tutaj trafić, jest bardzo duża. Najpopularniejsze z nich to konwersje między systemami liczbowymi, więc system binarny i szesnastkowy powinniśmy znać na wylot. Możemy także otrzymać zadanie napisania algorytmu spełniającego konkretne założenia - często będzie to algorytm sortowania lub wyszukiwania.

Dosyć specyficznym rodzajem zadania jest analiza algorytmu. Tutaj dostajemy algorytm zapisany w pseudokodzie, czyli ogólnym opisie bez konkretnych zasad - problem w tym, że nie zawsze zostanie nam powiedziane, co on robi. Zadaniem maturzysty może być w tym wypadku, chociażby, określenie rezultatu końcowego algorytmu dla podanych danych wyjściowych. Bez odpowiednio wypracowanej techniki, w tym zadaniu można się bardzo łatwo pomylić - na naszym kursie analiza algorytmu jest tylko jednym z wielu dokładnie omawianych zagadnień.

matura informatyka

Część teoretyczna matury z informatyki polega na rozwiązywaniu zadań bez użycia komputera - np. analiza algorytmu.

Część praktyczna matury z informatyki

Część praktyczną uczniowie techników rozwiązują przy użyciu komputera. Warto wspomnieć, że nie mamy tutaj dostępu do internetu. Mamy do dyspozycji programy zawarte na dysku twardym - w tym te wybrane przez nas w deklaracji maturalnej - oraz dane dołączone do arkusza maturalnego, na podstawie których rozwiązujemy, chociażby, zadania związane z bazami danych. Szczegółowy wykaz programów dopuszczonych do matury możemy znaleźć w komunikacie dyrektora CKE dotyczącym egzaminu w danym roku.

Zazwyczaj nie jest nam narzucone którego programu należy użyć do rozwiązania którego zadania. Warto jednak nauczyć się rozróżniać trzy główne typy zadań. Na części praktycznej otrzymujemy bowiem jedno zadanie typowo pod arkusz kalkulacyjny, jedno typowo pod bazę danych oraz jedno typowo pod napisanie własnego programu. Dobranie odpowiedniego narzędzia do zadania to ćwierć sukcesu.

Na naszym kursie przerabiamy każdy typ zadań. Nasi kursanci są zatem przygotowani na wszystko, co może trafić się na części praktycznej, niezależnie czy zostaną poproszeni o przeprowadzenie symulacji za pomocą arkusza kalkulacyjnego, czy zrealizowanie algorytmu szyfrującego tekst.

test maturalny z informatyki

Matura z informatyki to także część praktyczna! Tutaj rozwiązujemy zadania na komputerach.

Matura dla licealistów

W przypadku matury pisanej przez licealistów obowiązują bardzo podobne zasady. Otrzymawszy arkusz mamy pełną dowolność czy najpierw chcemy robić zadania raczej teoretyczne, czy raczej praktyczne, a przez cały czas trwania egzaminu, jak już było wcześniej wspomniane, mamy dostęp do komputera - nadal bez internetu. Zadań mamy sześć, a są one połączeniem w jedno zadań z teorii i z praktyki. Nieznacznie mogą różnić się typy zadań - mając do dyspozycji komputer, bez problemu bylibyśmy w stanie obliczyć np. wyniki działań na liczbach binarnych, czyli zadanie znane z części teoretycznej.

Wydłużony czas

Często maturzyści są zaskoczeni, jak działa przedłużony czas na maturze z informatyki. Zgodnie z komunikatem CKE o dostosowaniach, o wydłużony czas mogą ubiegać się na przykład osoby z dysgrafią czy dysleksją, ale również z alergiami i innymi problemami zdrowotnymi.

Licealiści otrzymują po prostu dodatkowe 30 minut. Uczniowie techników nie otrzymują jednak po pół godziny na każdą z części egzaminu. Zdający musi bowiem ustalić z komisją egzaminacyjną, w jaki sposób chce wykorzystać dodatkowy czas. Może on zostać podzielony wedle życzenia -  np. 15+15 minut czy 10+20 minut, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeznaczyć cały dodatkowy czas na jedną część egzaminu. Decyzja ta powinna zostać przemyślana i podjęta przez maturzystę na podstawie wiedzy o swoich mocnych i słabych stronach. Oczywiście, jeżeli postanowimy przedłużyć czas trwania teoretycznej części egzaminu, godzina rozpoczęcia części praktycznej przesunie się odpowiednio. Zdecydować musimy się PRZED egzaminem!

Deklaracja maturalna - co wybrać?

Ponieważ na części praktycznej naszymi narzędziami są programy wybrane w deklaracji, musimy się upewnić, że dokonaliśmy odpowiednich wyborów. Najważniejszym czynnikiem, jaki ma wpływ na tę decyzję, powinna być łatwość, z jaką posługujemy się danym programem. Na maturze nie będziemy mieli bowiem czasu na naprawianie błędów czy domyślanie się, jak działają poszczególne funkcje. Jeżeli nie jesteśmy pewni, co wybrać - do baz danych dobrym pomysłem będzie program Microsoft Access, zaś do arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel. Oba te programy znajdują się w pakiecie Office.

Jeśli chodzi o wybór języka, tutaj sprawy mogą trochę się komplikować. Bez dwóch zdań, językiem, w którym zadania rozwiążemy najszybciej, jest język Python. Uczniowie często obawiają się, że nie będą w stanie opanować nowego języka, kiedy w szkole uczony był, przykładowo, język C++. Chociaż oba te języki mają swoje zalety, nauka Pythona w celu użycia go na maturze jest bardzo dobrą inwestycją naszego czasu. Python jest też językiem bardzo popularnym, więc bez wątpienia pomoże on nam w naszej karierze.

 
Wiesz już, jak wygląda matura z informatyki. Pora zacząć naukę!Na naszym kursie omówimy wszystkie elementy egzaminu maturalnego. Przerobimy różne typy zadań, z jakimi maturzyści mogą się zmierzyć i kompleksowo przygotujemy się na każdą ewentualność.

Jak oceniasz ten artykuł?

Przykro nam 🙁 , że ten wpis nie był dla Ciebie wystarczająco przydatny!

Będziemy wdzięczni jeżeli napiszesz co moglibyśmy poprawić.

Najnowsze wpisy

Wyszukiwanie Google - wyszukiwanie informacji w Internecie krok po kroku

Przeczytaj >>

Jak sprawdzić komputer przed maturą z informatyki?

Przeczytaj >>

Czy warto zapisać dziecko na programowanie dla przedszkolaków?

Przeczytaj >>

Pierwszy krok ku karierze, czyli jaką wiedzę potrzebuję, aby zacząć pracę w IT jako programista?

Przeczytaj >>

Czy można zostać programistą bez studiów informatycznych?

Przeczytaj >>

JESTEŚ AMBITNY?

Dołącz do nas jeszcze dziś i rozwijaj się w swojej ulubionej dziedzinie we współpracy z nauczycielami, którzy są autorami artykułów na naszym blogu!
POZNAJ OFERTĘ KUrSÓW
© Ambitni Szkoła Informatyki 011111100101(2) | jesteś niemal gotowy!
crossmenu