Data aktualizacji: 15 grudnia 2022

Jak pomóc dziecku w nauce programowania? Poradnik dla rodziców

Programowanie to w obecnych czasach zawód, na który jest olbrzymi popyt na rynku pracy. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że w następnych latach zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży będzie wzrastać. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że część rodziców już teraz zastanawia się, czy warto uczyć dziecko programowania, a jeśli tak, to jak nauczyć dziecko programowania w domu. Czy jest to możliwe, nawet jeśli nie jesteś związany zawodowo z branżą informatyczną?

Jak pomóc dziecku w nauce programowania?

Jeśli widzisz, że Twoje dorastające dziecko – zamiast zabawy samochodzikami czy żołnierzykami – przejawia zainteresowanie grami nawet niekoniecznie logicznymi - oraz łamigłówkami, zastanów się nad tym, by skierować jego zapał właśnie ku informatyce. Być może będzie to tylko krótkotrwały kaprys, a Twoja pociecha szybko skieruje się ku innym rozrywkom. Istnieje jednak szansa na przygodę z nowoczesnymi technologiami. Jak pomóc dziecku w nauce programowania?

jak nauczyć dziecko programowania w domu
Dzieci, które interesują się grami i łamigłówkami, mogą przejawiać predyspozycje do rozpoczęcia przygody z programowaniem.

Oprócz książek czy podręczników, na pomoc w nauce programowanie jest wiele sposobów. W przypadku nastolatków oraz dorosłych można skorzystać z tzw. bootcampów, czyli tzw. warsztatów programowania. Dla najmłodszych możliwości jest nieco mniej. Dobre mogą okazać się zajęcia indywidualne, aby dziecko czuło swobodę, że w każdej chwili korepetytor może się zatrzymać i wszystko dokładnie wyjaśnić. Z drugiej strony, można wzbudzić zainteresowanie także „domowymi” sposobami. Jak zachęcić dziecko do programowania? Istnieje wiele metod, by to osiągnąć.

Aplikacje edukacyjne, czyli połączenie nauki i zabawy

Jednym z ciekawych, a przy tym darmowych sposobów na naukę programowania dla dzieci jest wykorzystanie aplikacji edukacyjnych. Tego typu programy z łatwością znajdziesz w internecie. Warto, byś zastanowił się nad takim rozwiązaniem. Stanowi ono umiejętne połączenie edukacji (zarówno logicznego myślenia, jak i podstaw programowania) oraz zabawy, ponieważ bardzo często zdarza się, że nauka przypomina na przykład… gry. Wśród tego typu aplikacji znajdują się między innymi Run Marco oraz Code Combat. Co odróżnia je od typowych platformówek? Aby móc poruszać się bohaterem podczas rozgrywki, należy wpisywać polecenia w danym języku programowania (np. Python czy JavaScript).

czy warto uczyć dziecko programowania
Aplikacje edukacyjne oraz gry są świetnym sposobem na zachęcenie dziecka do programowania.

Kursy online dla dzieci i nie tylko

Dobrym rozwiązaniem są także kursy online (w tym przygotowane np. przez Khan Academy). Na tego typu platformach znajdziesz z łatwością szkolenia w zakresie podstaw programowania dla dziecka. Obejmują one m.in. takie zagadnienia, jak animacje, programowanie obiektowe czy tworzenie minigier. Co ważne, na platformach możesz znaleźć także cenne informacje z matematyki czy geometrii. Połączenie wiedzy ze spokrewnionych ze sobą dziedzin z pewnością nie będzie złym pomysłem.

Rodzicu, pamiętaj – nie tylko nauka!

Już teraz zastanawiasz się nad przyszłą karierą zawodową swojego dziecka? Bardzo dobrze świadczy to o Twoim podejściu do rodzicielstwa. Z drugiej strony, nie powinieneś jednak przesadzać. Czas dzieciństwa powinien być wypełniony przede wszystkim zabawą, a nauką nie powinna zdominować okresu dorastania. Nie myśl zatem jedynie o tym, jak zachęcić dziecko do programowania. Naciski z Twojej strony mogą przynieść odwrotny skutek i wzbudzić awersję do wszystkiego, co związane z nowoczesnymi technologiami.

jak zachęcić dziecko do programowania
Ważne jest, aby dziecko nie siedziało ciągle tylko i wyłącznie przed komputerem. W ten sposób może się tylko zniechęcić, a nie zachęcić do nauki programowania.

Aby nie zaprzepaścić swoich wysiłków, zadbaj o to, by podopieczny poświęcał się także innym aktywnościom. Pamiętaj, by nie spędzał on zbyt dużo czasu przed TV, konsolą czy smartfonem. Aby utrzymać balans między życiem wirtualnym i realnym, zachęcaj go do sportu na świeżym powietrzu, spacerów, przejażdżek na rowerze itd. Dzięki temu jego umysł odpocznie, co z pewnością przełoży się na bardziej efektywną naukę.

Możesz zapewnić dziecku dobrą edukację w zakresie programowania, nawet jeśli sam nie masz zaawansowanej wiedzy w tej dziedzinie. Wystarczy, byś – znając jego predyspozycje oraz silne i słabe strony – znalazł najlepsze sposoby na naukę. Jeśli podopieczny będzie czynił postępy, możesz go nagradzać i motywować do dalszej pracy.

Jak nauczyć dziecko programowania w domu? Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się, czy warto uczyć dziecko programowania, to odpowiedź na to pytanie jest zdecydowanie twierdząca. Co więcej, nie powinieneś żałować swojej decyzji, nawet gdy Twoja pociecha nie zdecyduje się na podjęcie dalszej edukacji oraz kariery w tym kierunku. Nauka programowania jest niezwykle pomocna w rozwijaniu zdolności logicznego i analitycznego myślenia. Są to umiejętności przydatne w całym życiu, dlatego warto je systematycznie udoskonalać. Sam fakt nawet przelotnej styczności z programowaniem znacznie ułatwi również kontakty z wszelkiego rodzaju działami technicznymi w dalszej karierze. Warto również zauważyć, że nie każda praca w dziedzinie IT to praca programisty - może przy okazji nauki odkryta zostanie inna pasja związana z komputerami?

jak pomóc dziecku w nauce programowania
Nawet, gdy Twoje dziecko nie pójdzie w kierunku programowania, nabędzie umiejętności logicznego i analitycznego myślenia, które są bardzo przydatne w życiu codziennym.

Jak oceniasz ten artykuł?

Przykro nam 🙁 , że ten wpis nie był dla Ciebie wystarczająco przydatny!

Będziemy wdzięczni jeżeli napiszesz co moglibyśmy poprawić.

Najnowsze wpisy

Matura z informatyki 2024 - Odpowiedzi

Przeczytaj >>

Wyszukiwanie Google - wyszukiwanie informacji w Internecie krok po kroku

Przeczytaj >>

Jak sprawdzić komputer przed maturą z informatyki?

Przeczytaj >>

Czy warto zapisać dziecko na programowanie dla przedszkolaków?

Przeczytaj >>

Pierwszy krok ku karierze, czyli jaką wiedzę potrzebuję, aby zacząć pracę w IT jako programista?

Przeczytaj >>

JESTEŚ AMBITNY?

Dołącz do nas jeszcze dziś i rozwijaj się w swojej ulubionej dziedzinie we współpracy z nauczycielami, którzy są autorami artykułów na naszym blogu!
POZNAJ OFERTĘ KUrSÓW
© Ambitni Szkoła Informatyki 011111100101(2) | jesteś niemal gotowy!
crossmenu