Data aktualizacji: 9 lipca 2023

10 podstawowych funkcji Excela, które trzeba znać

Podstawowe funkcje Excela to coś, co każdy maturzysta z informatyki musi mieć w małym palcu. Są one niezbędne do wykonania jednego z zadań na części praktycznej, a co za tym idzie - do uzyskania około 12 punktów z całej matury. W tym wpisie postaram się przybliżyć działanie paru z nich.

Funkcja JEŻELI Excel

Zwraca jedną z dwóch wartości (domyślnie Prawdę lub Fałsz) w zależności od postawionego warunku logicznego. Składa się z 3 części – warunku logicznego, wartości, która ma się wyświetlić, jeżeli warunek jest prawdziwy i wartości, która ma się wyświetlić, jeżeli warunek jest fałszywy. Po bardziej rozbudowany opis tej funkcji odsyłam do osobnego wpisu poświęconemu wyłącznie jej.

Funkcja JEŻELI Excel
Funkcja JEŻELI zwraca dwie wartości - Prawdę lub Fałsz.

Funkcja SUMA Excel

Zwraca sumę podanych liczb, komórek lub podanego zakresu. Funkcja ta używa dowolnej liczby argumentów.

Funkcja SUMA Excel
Funkcja SUMA dodaje do siebie komórki.

Funkcja MAX i MIN Excel

Funkcja MAX zwraca największą wartość z podanego zakresu, a funkcja MIN zwraca najmniejszą wartość z podanego zakresu. Funkcje te również przyjmują dowolną liczbę argumentów.

Funkcja MAX i MIN Excel
Funkcja MAX zwraca nam największą wartość, natomiast funkcja MIN - najmniejszą.

Funkcja LICZ.JEŻELI Excel

Zlicza ilość komórek, które spełniają dany warunek. Funkcja ta przyjmuje 2 argumenty – zakres (które komórki będziemy sprawdzać) i warunek (jakie kryterium muszą spełniać) i zwraca liczbę jako wynik.

Należy pamiętać, aby umieścić kryterium w cudzysłowie, jeśli korzystamy z operatorów porównania.

Funkcja JEŻELI Excel
Funkcja LICZ.JEŻELI zlicza komórki spełniające dany warunek.

Funkcja ŚREDNIA Excel

Jak sama nazwa wskazuje, zlicza średnią z podanych liczb lub zakresu. Przyjmuje dowolną ilość argumentów.

Funkcja ŚREDNIA Excel
Funkcja ŚREDNIA - jak możemy się domyślić - liczy średnią z dowolnej liczby argumentów.

Funkcja MOD Excel

Zwraca resztę z dzielenia (modulo) danej liczby/komórki przez inną liczbę/komórkę. Składa się z dwóch argumentów – liczby i dzielnika. Działa tak samo jak „%” w programowaniu.

Funkcja MOD Excel
Funkcja MOD zwraca resztę z dzielenia.

Funkcja ORAZ i LUB Excel

Są to funkcje logiczne, często stosowane razem z funkcją JEŻELI. Funkcja ORAZ przyjmuje wiele argumentów w postacie warunków i sprawdza, czy wszystkie warunki są spełnione, natomiast funkcja LUB sprawdza, czy przynajmniej jeden z podanych warunków jest spełniony. Obie funkcje zwracają PRAWDĘ bądź FAŁSZ w zależności od wyniku.

Funkcja ORAZ i LUB Excel
Funkcja ORAZ i LUB często stosowane są razem z funkcją JEŻELI.

Funkcja WYST.NAJCZĘŚCIEJ Excel

Przyjmuje jako argument zbiór liczb/zakres i zwraca wartość pojawiającą się najczęściej w sprawdzanym zbiorze/zakresie.

Funkcja WYST_NAJCZĘŚCIEJ Excel
Funkcja WYST_NAJCZĘŚCIEJ zwraca najczęściej pojawiającą się wartość.

Funkcja DŁ Excel

Przyjmuje jeden argument i zwraca długość tekstu lub ilość cyfr w liczbie.

Zwróćcie uwagę jak zmienia się wynik funkcji DŁ w podanych przykładach w zależności od typu argumentów.

Funkcja DŁ Excel
Funkcja DŁ zwraca wartość długości tekstu bądź ilość cyfr w liczbie.

Funkcja DZIEŃ.TYG Excel

Przyjmuje datę jako argument i zwraca liczbę odpowiadającą dniu tygodnia, który był tego dnia. Funkcja ta ma jeszcze drugi argument, o którym trzeba bezwzględnie pamiętać, czyli „zwracany_typ” – w tym miejscu zawsze wstawiamy „2”, ponieważ tylko wtedy nasza funkcja przyjmie jedynkę jako poniedziałek i siódemkę jako niedzielę. Jeśli ten krok zostanie pominięty, funkcja jako niedzielę weźmie jedynkę, a jako dwójkę poniedziałek.

Funkcja DZIEŃ.TYG Excel
Funkcja DZIEŃ.TYG wskazuje liczbę odpowiadającą dniu tygodnia.

Jak oceniasz ten artykuł?

Przykro nam 🙁 , że ten wpis nie był dla Ciebie wystarczająco przydatny!

Będziemy wdzięczni jeżeli napiszesz co moglibyśmy poprawić.